ff_AV39Z.jpg

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen, ‘’5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.4 Aralık 2019 Çarşamba
Gaziantep

“KADIN İSTİHDAMI TOPLUMLARIN EN ÖNEMLİ KALKINMA GÜCÜDÜR”

 

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününün 85. yıl dönümünü kutlayan Rektör V. Sözen, mesajında şu ifadelere yer verdi: ‘’ 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü; kadın sorunlarının gündeme getirilmesi ve sorunlarına çözümler bulunması açısından önemlidir. Demokratik toplumlarda, kadınların kamusal alan görünürlükleri, bilim, sanat, eğitim, siyaset, sağlık, hukuk, ekonomi dünyalarında istihdamı ve karar alma mekanizmalarında giderek sayıca artış kaydetmeleri kadın dilinin topluma nüfuz etmesi süreçlerini de beraberinde getirmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, 5 Aralık 1934'te Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan yasa değişikliğiyle seçme ve seçilme hakkı birçok Avrupa ülkesinden önce Türk kadınına verildi.

 

Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilişinin 85. Yıldönümünde, kadınlarımızın demokrasi, hak, hukuk ve ekonomi taleplerine ilişkin mücadelesini kutluyorum. Zor hayat koşullarında hayatını sürdürmek zorunda kalan kadınlarımızı ve anneleri selamlıyorum. Dünyanın muhtelif coğrafyalarında, çaresizlikle mücadele eden kadınların sorunlarına ortak olduğumuzu belirtiyor, kalkınma süreçlerinde kadınların istihdam alanı başta olmak üzere, hayatın her alanında çok daha fazla yer almasını diliyor ve Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyorum.


Yorumlar
Haberle ilgili henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum yaz
600

Üye Ol


Cinsiyet :
Bay
Bayan

Üye Girişi