dd_2yY74.jpg

ABD'den Türkiye'ye bir S-400 tehdidi daha: Rus S-400 sistemlerinin tedarikine yönelik endişelerimiz var. Türkiye yaptırımlarla karşılaşabilir!24 Şubat 2018 Cumartesi
Güncel

ABD Dışişleri Bakanlığı, basın mensuplarına ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Dışişleri Bakanlığı’nda misafir ederek açıklamalarda bulundu. Gazetcilere NATO ittifakına yönelik Rusya tehdidine değinen bir ABD hükümet yetkilisi, Türkiye ile ABD arasında yaşanan krize ilişkin de açıklamalara bulundu. ABD'li yetkili, Türkiye'nin S-400 politikasıyla ilgili açık tehditlerini de sürdürdü. Gazete Haber Türk'ün aktardığına göre yetkili şu ifadeleri kullandı:

"NATO, bağlı ülkelerin savunma harcamalarının GSMH’larına oranını 2024 yılına kadar yüzde 2 düzeyine çıkarmaları kararını aldı. Özellikle Rusya tehdidi altındaki ülkeler harcamalarını artırmaya başladı. Bu sadece “fazla harcama” meselesi değil. NATO’yu daha güçlü hale getirecek yatırımlar yapmalıyız.

'ABD ANLIYOR AMA...'

ABD, Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirmek istemesini anlıyor. Ama muhtemel Rus S-400 sistemlerinin tedarikine yönelik endişelerimiz var. Bunu açık olarak dile getiriyoruz. Bu tedarikin NATO’nun birlikte çalışabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olabilir ve Türkiye’yi ABD Kongresi’nde yeni kabul edilen kanun çerçevesinde yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir diye tehdit etti.

'ANKARA'DA SÖYLEDİK'

Türkiye’nin hava savunmasını sağlamak istemesi meşru, bunu anlıyoruz. Türkiye’nin hava savunma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik işbirliği yaparak daha iyi bir çözüm bulmasına yardımcı olmak istiyoruz. Ankara’da geçen hafta bu konuyu da görüştük. Görüşmeler devam edecek."


Yorumlar
Haberle ilgili henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum yaz
600

Üye Ol


Cinsiyet :
Bay
Bayan

Üye Girişi