pp_J8x25.JPG

2020 yılı resmi verilerine göre 2 milyon nüfusu, gayri resmi verilere göre 2,5 milyonu geçen toplam nüfusu ile Gaziantep, Türkiye’nin önemli sanayi ve ticaret kentlerinden biri olmasına rağmen muhtemel bir depreme hazırlıklı olmadığı görülmektedir.8 Kasım 2020 Pazar
Gaziantep

Gaziantep’in yüzde 60-65’i çarpık, kontrolsüz ve projesiz binalardan oluştuğu için olası bir depremde kayıpların büyük olacağı konun uzmanlarınca belirtilmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını dile getiren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Gaziantep’in deprem gerçeğine dikkati çekti.

“Yöneticilerin umursamaz tavrı yüzünden ülkemizi daha büyük afetler ve yıkımlar beklemektedir” diyen Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu önemli noktalara değindi.

DEPREM MASTER PLANI VAR MI YOK MU?  

Yılmazkaya, “Gaziantep, ülkemizdeki iki büyük fay hattından biri olan Doğu Anadolu Fay Hattına kuş uçuşu 40 kilometre kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Bu kadar riski olan bir fay hattı üzerinde olan Gaziantep’te, muhtemel bir deprem tehlikesine karşı mevcut yapıların deprem güvenliklerinin incelenmesi ve yeterli güvenliğe sahip olmayan yapılar için teknik, hukuki, sosyal ve mali açılardan uygunluk arz eden gerekli güçlendirme ilkelerinin belirlenmesi yanında diğer teknik, sosyal, idari, hukuki ve mali önlemlerin belirlenmesini içeren Deprem Master Planı nerde?” diye sordu. 

“Gaziantep’te yaşanacak olası bir depreme karşın toplamda kaç toplanma alanı ve çadır kurulacak yer var? Bu bilgiler Gaziantep halkı tarafından bilmemektedir!” diyen Yılmazkaya,   Türkiye, bir deprem ülkesi olarak dünyada ilk 10’un içinde yer almasına rağmen, planlama, mühendislik, mimarlık, yapılaşma ve kamusal denetim konularında maalesef gerekli adımlar atılmamakta” ifadelerini kullandı.


Yorumlar
Haberle ilgili henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum yaz
600

Üye Ol


Cinsiyet :
Bay
Bayan

Üye Girişi