pp_m0aO2.jpg

Büyükşehir ve Şahinbey Belediyesi yaptıkları alım ve ihalelerle Türkiye gündemine oturdu.5 Aralık 2020 Cumartesi
Gaziantep

İlk haber, Şahinbey Belediyesi ile ilgiliydi. Ulusal gazetelerde yer alan haberlere göre, Şahinbey Belediyesi’nin yeni evli çiftlere hediye edilmesi için 5 milyon 790 bin liraya, 15 bin adet kol saati satın almıştı. Ulusal basında geniş yer alan bu haberin ardından, CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, bu durumu meclis gündemine taşıdı.

Kaplan, “Covid-19 salgını ve böylesi derin bir ekonomik kriz içinden geçerken Şahinbey Belediye’sinin evli çiftlere dağıtmak için aldığı 5 milyon 790 bin liralık saat alıyor. Ülke yangın yeri, Gaziantep yangın yeri, esnaf kan ağlıyor, çocuklar yatağa aç giriyor; AKP’li belediye ihtişam derdinde” dedi.

Kaplan, “Esnafın durumu ortada. Yoksulun durumu ortada. Gaziantep’in ikinci büyük yerleşim yeri olan Şahinbey’de binlerce esnaf çaresizlikten kıvranırken; faturasını, kirasını ödeyemezken; belediye onlara destek vereceğine çok elzemmiş gibi 15 bin saate 6 milyona yakın para harcıyor. Bir kol saatine 386 Lira vereceklerine, esnafın faturasına, kirasına yardımcı olsunlar. Erzak yardımı yapsınlar. İşsizlerimizin, yoksullarımızın karnını doyuracak gıda yardımı yapsınlar. Tanesi 386 Liraya gelen 15 bin saate verdikleri parayla 15 bin tane tablet alınabiliyor. 15 bin tablet alıp gariban öğrenciye dağıtsınlar! Bu neyin lüks harcaması, kimin parasıyla kimi zengin ediyorlar” açıklamasında bulundu.

“KAPLAN’DAN İÇİŞLERİ BAKANLI SÜLEYMAN SOYLU’YA SORU ÖNERGESİ!”

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Kaplan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinde şu sorular yer aldı:

-Pandemi döneminde esnaf kepenk kapatmış, evine ekmek götüremezken Şahinbey Belediye’sinin 5 milyon 790 bin liraya ihale ile satın aldığı kol saatleri için herhangi bir yaptırımınız olacak mı?

-Şahinbey Belediyesi’nin esnaftan aldığı vergilerle, böyle zarüri olmayan bir harcama yapması ne kadar doğrudur? Bu keyfi harcamaların önüne ne zaman geçilecek? dedi.

GAZİANTEP’TE AİLECE İHALE SAADETİ!

Yine ulusal yayın yapan Cumhuriyet Gazetesi ise, ‘Gaziantep’te ailece ihale saadeti!’ başlığıyla manşet haber olarak gündeme getirdiği habere göre, AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’den kurulduktan 20 gün sonra okullarda dağıtılacak temizlik malzemesi ihalesi alan Sunay Lojistik adlı şirketin adresi ile il genelinde kamu ve kuruluşlarından ihale alan HSY Gıda şirket adresinin aynı olduğu ortaya çıktı. İki şirketin ortakları ise evli. HSY Gıda İnşaat şirketi de kamu kurumlarından bedeli toplamda 18 milyon lirayı bulan ihaleler aldığına dikkat çekti.
Haberin devamı ise şu şekilde:

‘’CHP’li meclis üyeleri Uğur Kalkan ve Yılmaz Kireç, “HSY Gıda kamu kurum ve kuruluşlarının gözdesi olmuş” dedi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 27 Ağustos’ta doğal afet ve salgın hastalıklar gibi durumlarda kullanılan 21B maddesini dayanak yaparak, “Okullarda dağıtılacak temizlik malzemesi mal alımı işi” ihalesini açmıştı. İhaleyi 836 bin 250 TL bedelle Sunay Lojistik Hijyen şirketi kazanmıştı. Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre söz konusu şirketin 7 Ağustos’ta kurulduğu anlaşılmıştı. Sunay Lojistik şirketi ile HSY Gıda İnşaat şirketinin adreslerinin aynı olduğu ortaya çıktı. Kayıtlara göre Sunay Lojistik’in ortağı Aysun Yalçın ile HSY Gıda’nın ortağı Abdulhak Yalçın evli. HSY şirketinin 2011-2020 arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerinin de aralarında bulunduğu kamu kurumlarından ihaleler aldığı görülüyor.

‘BU FİRMANIN SIRRI NEDİR’

Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, ihale kayıtlarına göre HSY Gıda şirketinin kurulduğundan beri Gaziantep’te 45 ihale aldığını anlattı. Meclis üyeleri Kalkan ve Kireç, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu ihalelerin toplamı da 18.7 milyon lira yapıyor. Söz konusu firma Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden 11 ihale alıyor. Toplamı 9.2 milyon lira. Hava meydanından 1 ihale 320 bin TL, Sosyal Yardımlaşma’dan 8 ihale 1.123 milyon, Şahinbey Belediyesi’nden 24 ihale 7.7 milyon, Şehitkamil Belediyesi’nden 1 ihale 295 bin TL. HSY Gıda resmen kamu kurum ve kuruluşlarının gözdesi olmuş. Hava meydanında girdiği ihalede 6 katılan olmasına rağmen tek geçerli teklif, bu firmanın. Şahinbey Belediyesi’nden aldığı ihalelerin 6 tanesi de pazarlık usulü ile verilmiş. Bu firmanın bu kadar başarılı olmasının sırrı nedir?”

 

 

 


Yorumlar
Haberle ilgili henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum yaz
600

Üye Ol


Cinsiyet :
Bay
Bayan

Üye Girişi