dd_udU0v.jpg

Mili Eğitim Bakanlığı, LGS ce YKS gibi merkezi sınavların kapsamında değişiklik bulunmadığını ve öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağını açıkladı. Bakanlığı açıklamasına Eğitim-Sen’den tepki geldi. Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, “Eğitimde yaşanan tüm sorunlara rağmen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi sınavların kapsamında değişiklik yapılmayarak öğrencilerin bütün örgün eğitim müfredatından sorumlu tutulması kabul edilemez” dedi.7 Aralık 2020 Pazartesi
Gaziantep

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS ve YKS gibi merkezi sınavlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamada, LGS ve YKS’nin kapsamında herhangi bir değişiklik olmayacağını, öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu tutulacağı belirtildi. Söz konusu açıklamalara Eğitim-Sen’den tepki geldi.

“KABUL EDİLEMEZ”

Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Kovid-19 salgının eğitimi ve günlük yaşamı doğrudan etkilediği bir dönemde, LGS ve YKS gibi merkezi sınavların kapsamında bir değişiklik bulunmadığı, öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu olacağı duyurarak bir skandala daha imza atmıştır. Pandemi koşullarında eğitim-öğretimin bütün eksikliklerine rağmen uzaktan yapılmaya çalışıldığı, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişiminde ciddi sorunlar yaşandığı bir dönemde, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi sınavların kapsamında değişiklik yapılmayarak öğrencilerin bütün örgün eğitim müfredatından sorumlu tutulması kabul edilemez. “

“UZAKTAN EĞİTİME ERİŞİMDE CİDDİ SIKINTILAR VAR”

“Pandemi nedeniyle hayata geçirilen uzaktan eğitim uygulaması ve canlı derslerde, öğrencilere örgün eğitimde uygulanan müfredatın aynısı verilmiştir. Müfredatta uzaktan eğitime uygun bir seyreltme ve azaltma yapılmadığı gibi, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişimde ciddi sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Eğitimde uzun yıllardır var olan eşitsizlikler geçtiğimiz süreç içinde daha da derinleşmiştir. Özellikle sosyoekonomik durumu iyi olmayan düşük gelirli aileler, tarım işçisi çocuklar, anadili farklı olan çocuklar, engelli çocuklar ve diğer dezavantajlı gruplar uzaktan eğitime büyük ölçüde ulaşamamış, MEB gerekli adımları atmadığı için fiili olarak sistemin dışına itilmişlerdir.”

“ÖĞRENCİLER TÜM MÜFREDATTAN SORUMLU TUTULDU”

“Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde çok ciddi sorunlar yaşadığı bilinmesine rağmen, hiçbir şey olmamış gibi davranmak mümkün değildir. Yüz yüze eğitimle kıyaslanamayacak kadar dar ve sınırlı olanaklarla yapılan uzaktan eğitimde ve canlı derslerde, bilgisayarı, interneti ve hatta televizyonu olmadığı için derslere katılamayan öğrencileri yok sayarak öğrencileri bütün müfredattan sorumlu tutmak tam bir sorumsuzluktur.”

“YENİDEN DÜZENLEME YAPILMALI”

“Uzaktan eğitim koşullarında müfredat ve ders içerikleri tüm farklılıklar dikkate alınarak yeniden oluşturulmalıdır. Eğitime erişemeyen öğrencilerin içinde bulunduğu koşullar dikkate alınmalı, bu öğrencilere yönelik özel çalışmalar yapılmalı, ders içerikleri ve kullanılacak materyaller yeniden düzenlenmelidir. Öğrencilerin sınavlarda hangi konulardan sorumlu olacakları bütün bu adımlar atıldıktan sonra belirlenmelidir” ifadelerini kullandı.


Yorumlar
Haberle ilgili henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum yaz
600

Üye Ol


Cinsiyet :
Bay
Bayan

Üye Girişi