aa_8rp53.jpg

Çin Uluslararası Radyosu - Çin, imalat sektöründe dışa açılma ve işbirliğini genişletiyor20 Nisan 2018 Cuma
Dünya

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanı Miao Yu, imalat sektöründe dışa açılma ve işbirliği boyutunu artıracaklarını açıkladı. 

Bakan Miao Yu bugün yaptığı açıklamada, Çin'in otomotiv, gemi ve uçak yapımı gibi alanlarda dışa açılmayı genişleteceğini, Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkelerle akıllı imalat, endüstriyel internet gibi alanlarda değişimi güçlendireceklerini söyledi. İmalatta elverişli bir işbirliği ortamı oluşturulacağı da bildirildi.

Bakan Miao Yu, Çin'de imalat sektörünün yabancı ülkelerden gelen yatırım, teknoloji ve nitelikli kadroyla hızla geliştiğini, yabancı ülkelerin de bu süreçten yüksek ekonomik kazanç elde ettiklerini kaydetti.

Öte yandan, Çin işletmeleri yabancı ülkelerde ticari işbirliği bölgelerinde 30 milyar 700 milyon ABD Doları tutarında yatırım gerçekleştirdi, bu yatırımlar 258 binden fazla iş fırsatı sağladı.

2017 yılında Çin imalat sektörüne yeni kayıt olan yabancı yatırımlı işletme sayısı 2016 yılına göre yüzde 24,3 oranında artarak 4 bin 986'yı buldu.

Çin'de imalat sektörü 31 daldan oluşuyor, bunlardan 22'si tam anlamıyla yabancı yatırıma açılmış durumda. Son yıllarda yabancı yatırım bilgisayar, mikroçip ve akıllı imalat gibi yüksek ve yeni teknolojiye dayalı imalat alanlarına odaklanmaya başladı.

 


Yorumlar
Haberle ilgili henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum yaz
600

Üye Ol


Cinsiyet :
Bay
Bayan

Üye Girişi